BROMFIETSEN ZONDER DOCUMENTEN- NIEUWE REGULARISATIEREGELS
Sinds 2016 dienen de bromfietsen voorzien te worden van een nummerplaat al naargelang de A (max 25 km/u) of B-klasse (max 45 km/u).
BEHVA werd bij Koninklijk Besluit in 2016 gemachtigd om bouwjaarattesten uit te schrijven, dit om u als liefhebber op een eenvoudige en goedkope manier bromfietsen in te schrijven.
Het initiële Koninklijk Besluit voorzag een regularisatie van maximum 3 jaar (tot eind 2019) maar deze werd stilzwijgend verlengd.
Vanaf 1 april 2026 zullen de regels veranderen en dit in afwachting van een nieuw Koninklijk Besluit dat het licht zal zien tijdens de komende zomerperiode (datum zal bepaald worden bij publicatie in het Belgisch Staatsblad).
Wat verandert er vanaf 1 april 2026?
Er zijn twee mogelijkheden :
Optie 1 : het merk van de bromfiets bestaat nog en de constructeur is nog steeds vertegenwoordigd, zoals Honda, Piaggio, …
Om deze bromfietsen te kunnen inschrijven zal u zich vanaf 1 april moeten wenden tot de constructeur (via een plaatselijke dealer) die dan een bouwjaarattest + vermelding van de klasse A of B zal moeten afleveren. Vanaf dat ogenblik kunnen we u opnieuw verder helpen met de verzekering en de inschrijving van de bromfiets.
Optie 2 : indien het merk niet meer bestaat zoals FN, Solex, … dan kan BEHVA nog steeds een bouwjaarattest afleveren en dit tot het in voege treden van het nieuwe Koninklijk Besluit, dat voorzien wordt tijdens de komende zomerperiode.
Wat kan u nu nog ondernemen?
Voor de bromfietsen waar de constructeur niet meer bestaat heeft u nog een zeer korte periode de mogelijkheid om via BEHVA de aanvraag in te dienen.
Voor de merken waarvan het merk nog steeds bestaat zullen alle lopende aanvragen bij BEHVA nog afgehandeld worden. Ook voor alle nieuwe aanvragen die op een correcte en volledige manier ingediend worden voor 25 maart 2026, zullen eveneens door BEHVA afgehandeld worden. De attesten afgeleverd voor 1 april 2026 zullen door de DIV dan ook nog aanvaard worden, ook al zal de aanvraag tot inschrijving op een latere datum gebeuren.
Voertuigen zonder documenten – nieuw Koninklijk Besluit in de maak
BEHVA heeft samen met de DIV en het IAE (Instituut van de auto-experts) gewerkt aan een unieke en duurzame oplossing voor alle voertuigen zonder documenten. Op die manier vinden we ook een oplossing voor de dossiers die momenteel door de overheid geblokkeerd zijn omwille van het feit dat de constructeur niet meer bestaat of niet in de mogelijkheid is om een bouwjaarattest af te leveren.
Wat verandert er vanaf het in voege treden van het nieuwe Koninklijk Besluit?
Hier ook zullen twee mogelijkheden zijn :
Optie 1 : indien de constructeur nog steeds bestaat dan zal deze een attest van bouwjaar moeten afleveren (voor bromfietsen met bijkomende vermelding van A of B-klasse)
Optie 2 : indien de constructeur niet in de mogelijkheid is om een bouwjaarattest af te leveren, bvb door gebrek aan archieven, of de constructeur is niet meer vertegenwoordigd, dan zal het attest van bouwjaar opgesteld moeten worden door een erkend oldtimerexpert die tevens de nodige opleidingen gevolgd heeft.
Enkel het attest van de constructeur of deze van de erkende oldtimerspecialist zullen door de DIV dan nog aanvaard worden.
Op deze manier hebben we een vangnet gecreëerd voor alle dossiers waarvan de constructeur niet meer bestaat en kunnen de dossiers opnieuw binnen een redelijke termijn behandeld worden.
Vanaf wanneer gaat deze nieuwe procedure in voegen?
Het voorstel van het Koninklijk Besluit ligt intussen bij de verschillende gewesten en gaat dan naar de Raad van State alvorens de publicatie in het Belgisch Staatsblad. Een procedure die een normale doorlooptijd heeft van ongeveer 6 maanden, voor zover de gewesten en/of de Raad van State geen bijzondere opmerkingen uiten.
BEHVA zal u verder op de hoogte houden van het verdere verloop van deze nieuwe regelgeving, evenals de manier waarop we u in de toekomst nog kunnen bijstaan.
Peeter Henning
CEO BEHVA